Výstava betlémů

 

7.12. 2018 - 6.1. 2019

 

Srdečně Vás zveme k návštěvě  tradiční „Výstavy betlémů“.

 

Letošní výstavu betlémů  z velké části věnujeme autorovi  tří světově unikátních, největších a pohyblivých keramických betlémů na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi

Tento  vyjímečný výtvarník zapůjčil  Betlémy  Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat.  Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si i jeho poslední betlém, který dokončil v květnu  letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal.

 

Svá díla představí také lidoví řezbáři  Ladislav Král z Ostravy,  Oldřich Unar z Valašských Klobouků,  Horst Benek z Kravař a další.  Více jak  desítku betlémů  zapůjčí ze svých sbírek Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem a Muzeum Jindřichohradecka. Ani letos nebudou chybět  keramické betlémy paní  Brigity Simky z Polska, keramičky

Hany Pěchulové z Opavy a paní Všetečkové z Píště.

 

 Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a  celého areálu  hradu  vytvoří  floristická firma paní Pavly Vítkové  Fy Dekflor,s.r.o.

                         

 

            

 

Hlavní doprovodnou akcí výstavy je Stříbrná sobota a neděle o víkendu 15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů.  Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Hrad bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.

 

Kontakt

kastelánka hradu Alena Špetíková, Tel: 721 262 690, email: hrad.ovas@cerna-louka.cz