Výstava betlémů

7.12. 2018 - 6.1. 2019

 

Pravou vánoční atmosféru Vám vykouzlí VÝSTAVA BETLÉMŮ

 

Od 7. prosince 2018 do 6. ledna 2019 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu již  18. ročník Výstavy betlémů. Doprovodnou akcí výstavy je vánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční ve dnech 15. a 16. prosince 2018.

 

Letošní výstavu betlémů  z velké části věnujeme autorovi největšího, unikátního, pohyblivého, keramického betlému na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi

Tento vyjímečný výtvarník zapůjčil  betlémy  Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat.  Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si jeho poslední betlém, který dokončil v květnu  letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal. Tento betlém ještě nebyl nikde vystaven, bude mít tak na Slezskoostravském hradě premiéru.

 

Těšit se můžete na více jak 60 betlémů. Svá díla představí také lidoví řezbáři  Oldřich Unar z Valašských Klobouků,  Horst Benek z Kravař a další.  Více jak  desítku betlémů  zapůjčí ze své sbírky Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem. Ani letos nebudou chybět  keramické betlémy paní  Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy, paní Hořínkové z Nové Bělé, která vyrábí betlémy metodou patchwork a betlémy paní Aleny Kaisturové. Svou sbírku betlémů představí i pan Leonard Onderka. Vidět můžete také 14 betlémů ze soukromé sbírky pana Miroslava Valenty z Uherského Hradiště. 

 

Chybět nebudou betlémy z nejrůznějších materiálů, např. z papíru, šustí, dřeva nebo skříňkové historické betlémy z 19. století. 

 

Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a  celého areálu  hradu  vytvoří  floristická firma paní Pavly Vítkové  Fy Dekflor,s.r.o.

                         

 

            

 

Hlavní doprovodnou akcí výstavy jsou Vánoce na hradě, které budou probíhat ve dnech 15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů.  Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Hrad bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.

 

 

           

 

Otevírací doba:

denně 10:00 - 18:00 hod.

 

Otevírací doba během vánočních svátku:

24. 12.                                    10:00 - 16:00 hod.

25. 12. 2018 - 6. 1. 2019     10:00 - 18:00 hod.

 

Vstupné:

Dospělí                                                         120,- Kč

Děti od 6 let, studenti, ZTP, důchodci        60,- Kč

Hromadný vstup (od 15 osob)                   40,- Kč

Platí VIP karta 2018

 

Kontakt:

kastelánka hradu Alena Špetíková, Tel: 721 262 690, email: hrad.ovas@cerna-louka.cz